Klasy 4 w Muzeum Motyli i w Jednostce Straży Pożarnej w Bochni

Jesteś tu: » WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 » Klasy 4 w Muzeum Motyli i w Jednostce Straży Pożarnej w Bochni

WIZYTA W BOCHNI –„STRAŻ POŻARNA I MUZEUM MOTYLI”

Dnia 7 listopada (kl. IV b i IV d) i 9 listopada (kl. IVa i IVc) 2017 roku, uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Bochni.

Nasza wyprawa rozpoczęła się od spotkania z pracownikami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. W trakcie pobytu uczestniczyliśmy
w zajęciach edukacyjnych  dotyczących bezpieczeństwa, zorganizowanych w ramach rządowego programu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki „Ognik”.  W tzw. „bezpiecznym domku” uczniowie zostali poinstruowani na czym polega profilaktyka pożarowa oraz jak należy postępować w przypadku zagrożeń takich jak: pożar ,wypadek, zatrucie tlenkiem węgla. Dowiedzieliśmy się również jak prawidłowo postępować, by wezwać pomoc lub jak powinniśmy postępować w czasie ewakuacji z budynku. Najwięcej emocji jednak wzbudziło wśród uczniów spotkanie ze strażakami w trakcie ich pracy. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć specjalistyczny sprzęt, wyposażenie pojazdów oraz umundurowanie. Chętni uczniowie mogli na chwilę wcielić się w rolę strażaków, przymierzając ich hełmy, zakładając butle z powietrzem, czy też mieli możliwość wejścia do wozu strażackiego. Na podsumowanie wizyty w JRG PSP w Bochni strażacy zademonstrowali  pokaz gotowości bojowej- „alarm próbny” z pokazem zjazdu po rurze strażackiej i wyjazdem wozu strażackiego.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Motyli. To największa stała ekspozycja motyli świata
w Polsce licząca 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Zbiór muzeum Arthropoda prezentuje systematyczny przegląd motyli podzielonych według rodzin i rodzajów występujących na poszczególnych kontynentach świata. Nasze spotkanie rozpoczęła żywa lekcja przyrody prowadzona przez p. Filipa Kobielę.  Prowadzący w niezwykle interesujący sposób przekazał uczniom podstawowe informacje na temat życia owadów, z uwzględnieniem pokazu najciekawszych przedstawicieli tej grupy. Pasjonująca opowieść była bogata w szczegóły dotyczące zarówno budowy, zwyczajów jak i ciekawostek z życia tej ogromnej grupy owadów. Wykład rozbudził ciekawość wśród naszych uczniów i zainteresowanie przyrodą.

Pobyt w Bochni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą!