Świeto Niepodległości - 10 listopada 2017r.

Jesteś tu: » WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 » Świeto Niepodległości - 10 listopada 2017r.

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Jan Paweł II

Wychowanie w duchu patriotyzmu jest jednym z podstawowych celów współczesnej edukacji. Niepodległość i wolność to wartości, które należy pielęgnować. Stąd potrzeba kształcenia i wychowania młodego pokolenia w  duchu znajomości polskiej historii, tradycji, umiejętnego oceniania przeszłości i poszanowania symboli narodowych.

Realizując te zadania dnia 10 listopada 2017 roku uczniowie klas czwartych przygotowali uroczystą akademię z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego. Następnie zabrała glos pani dyrektor Dorota Twaróg, która podkreśliła współczesny wymiar patriotyzmu , jakim jest szacunek do symboli narodowych, pamięć o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach, ale także sumienne i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków.

W montażu słowno – muzycznym uczniowie przedstawili drogę Polaków do odzyskania niepodległości wiodącą przez okres niewoli, Powstań Narodowych, pierwszej wojny światowej aż do upragnionej wolności. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskania niepodległości  przywołały wiersze o tematyce patriotycznej i pieśni, w wykonaniu chóru szkolnego.

Akademia była lekcją patriotyzmu, uświadomiła uczniom, że droga Polaków do niepodległości była trudna. Wymagała wiele poświęcenia, ofiar, cierpienia i krwi, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.