Łapanowski pochód świetych- 3 listopada 2017r.

Jesteś tu: » WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 » Łapanowski pochód świetych- 3 listopada 2017r.

Łapanowski pochód świętych.

Wspólnota uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Łapanowie uczy się ze świętymi i od świętych. Takie stwierdzenie wynika z fascynacji osobami świętych żyjących na przestrzeni wieków. Młodzież i dzieci z wielkim zaangażowaniem bierze udział przedstawieniach o świętych w szkole i w łapanowskim Domu Kultury. Zrozumiałe, że najwięcej tych przedstawień jest poświęconych świętemu patronowi naszej szkoły – św. Janowi z Kęt.

Jednak raz w roku dzieje się coś wyjątkowego. Już nie kilku wybranych uczniów odgrywa rolę świętych lecz cała szkoła bierze w tym udział. Już po raz drugi klasy od IV do VII przeszliśmy ulicami Łapanowa do naszego starego kościoła pw. Św. Bartłomieja przebrani za postacie świętych i błogosławionych. Miesiąc przed pochodem każda klasa losuje świętych, aby zapoznać się z życiorysem, przygotować strój i akcesoria z którymi ikonografia przedstawia błogosławionych.

Efekt jest zaskakujący. Pomysłowość naszych uczniów nie zna granic. Pani dyrektor mgr Dorota Twaróg podkreśla wymiar edukacyjny i wychowawczy korowodu świętych. Klasy się bardziej jednoczą, poznają fascynujące życiorysy, uczą się historii, pogłębiają swoje relacje z Bogiem, wchodzą w atmosferę świętych obcowania a dni wspominania zmarłych stają się przez przebrania bardziej kolorowe.

Ks. Robert Anusiewicz