Spotkanie z policjantem - 20 września 2017

Jesteś tu: » WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 » Spotkanie z policjantem - 20 września 2017

W dniu 20.09.2017r (środa) w naszej szkole odbyło się spotkanie, które poprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej w Bochni-
 asp st. Grzegorz Maj i st.sierż. Michał Bajda.

Panowie Policjanci w młodszych klasach ( I-III) poruszyli temat związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także poruszyli tematykę związane z używaniem numerów alarmowych.

Natomiast w klasach siódmych tematyka dotyczyła cyberprzemocy
i konsekwencji prawnych związanych z poruszaniem się w ruchu drogowym rowerami i motorowerami bez wymaganych uprawnień.
I tak:

Jaki jest wymagany wiek dla poszczególnych kategorii prawa jazdy?

• AM (motorowery, czterokołowce lekkie) – 14 lat
  • A1, B1 (motocykle, czterokołowce) – 16 lat
  • A2, B (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, samochody osobowe) – 18 lat

Czterokołowce lekkie oraz motorowery mogą więc prowadzić osoby, które ukończyły 14 lat, natomiast motocykle i cięższe quady są przeznaczone dla osób od 16. roku życia.

Pojazd dla nastolatka – obowiązki po zakupie

1. Kask

PAMIĘTAJ! Noszenie kasków jest obowiązkowe dla kierowców i pasażerów takich pojazdów jak quady, skutery i motocykle. Bez kasku można poruszać się jedynie pojazdami, które są wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa

2. Zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji

3. Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC

Aby można było poruszać się na motocyklach lub czterokołowcach po drogach publicznych, pojazdy te muszą być zarejestrowane i mieć przypięte tablice rejestracyjne. Muszą również mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Podczas kontroli drogowej młody kierowca będzie musiał pokazać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia.