Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Łapanowie

• Do wakacji: 85 dni

Turniej wiedzy i konkurs plastyczny ekologiczno-wędkarski "Nie internetujemy - wędkujemy i rybkę malujemy"

W maju biblioteka szkolna zorganizowała dwa przedsięwzięcia dotyczące ekologii i wędkarstwa. Głównym celem tych działań było przede wszystkim pokazanie dzieciom i młodzieży, że można zrobić coś pożytecznego i miłego dla zdrowia oraz rozrywki, a nie związanego z życiem „internetowym”. Zwrócenie im uwagi na aktywne formy spędzania wolnego czasu, często w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół, zapoznanie z tematyką wędkarstwa, głównie karpiowego, ale nie tylko, wzbudzenie w uczestnikach konkursu zainteresowania otaczającą nas przyrodą oraz ichtiofauną, pokazanie im, że wędkowanie, jako hobby niesie ze sobą wiele dobrego. W obcowaniu z naturą nad wodą nabieramy nowych życiowych doświadczeń. Testujemy nasze granice cierpliwości oraz nawiązujemy nowe znajomości i zawiązujemy przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwają wiele lat.
     Dlatego właśnie zorganizowany został Turniej Wiedzy Ekologiczno-Wędkarskiej dla klas 4-8 „Nie internetujemy – wędkujemy”, gdzie uczestnicy najpierw przechodzili eliminacje klasowe, a następnie wyłoniony lider walczył w głównej rozgrywce między klasowej. Warto tutaj nadmienić, że młodzież dostała ponad 100 pytań pochodzących z ogólnodostępnego egzaminu państwowego PZW na kartę wędkarską. Dla wielu z nich była to niezwykle trudna tematyka. Liderzy klas zaproszeni zostali do CKG Łapanów, gdzie na przygotowanych stanowiskach odpowiadali na zadawane losowo pytania w formule zbliżonej do teleturniej „1 z 10”. W naszym przypadku było to 1 z 15. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i solidnym przygotowaniem, przez co konieczna była dogrywka w walce o pierwsze miejsce. Z tego miejsca chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim uczestnikom konkursu i pogratulować postawy oraz determinacji w walce o zwycięstwo.
     Warto pamiętać, że dobre nawyki najlepiej wdrażać od najmłodszych lat, dlatego też nie zapomnieliśmy o naszych młodszych uczniach. Dla klas 1-3 przygotowaliśmy konkurs plastyczny o tematyce wędkarskiej „Nie internetujemy – rybkę malujemy”. Ilość, jakość oraz różnorodność prac była dla nas bardzo miłym zaskoczeniem. Jury miało trudną pracę i długo nie mogło podjąć decyzji, dlatego zdecydowało o przyznaniu aż czterech miejsc 1,2 i 3, czym mile zaskoczyło uczestników konkursu. Naszym najmłodszym uczniom także dziękujemy za wkład pracy oraz kreatywność, jaką się wykazali.
Wyniki konkursowe prezentują się następująco:

Turniej wiedzy klas 4-8:

Miejsce 1 – Patryk Piwowar
Miejsce 2 – Tymoteusz Gacek
Miejsce 3 – Mateusz Płachta
Wyróżnienie – Julia Kowalczyk, Emilia Grabowska, Mateusz Śliwa

Konkurs plastyczny 1-3:

Miejsca 1 - Paulina Opioła, Martyna Bzdyl, Szymon Świątko, Rafał Batko
Miejsca 2 – Nikola Babral, Alicja Lach, Zofia Domka, Martyna Kotfisz
Miejsca 3 – Zuzanna Dudek, Joanna Cisak, Mikołaj Bukowski,
Jakub Schwenk

Wyróżnienia – Jakub Janus, Łukasz Bukowiec, Julia Nowak,
Patrycja Nowak, Liliana Karteczka, Wojciech Węgrzyn, Weronika Kaja, Kamil Gęślak,
Magdalena Woźniak, Tomasz Panna, Artur Strzępek

Dokładnie 12 czerwca, dzięki Pani Wioli Nowojowskiej ponownie, ale w znacznie większym gronie, zgromadziliśmy się w CKG Łapanów na uroczystym spotkaniu, podczas którego wręczyliśmy wspaniałe nagrody oraz mogliśmy porozmawiać z wędkarzami. Tym razem do testu przystąpili Pan Piotr Ciężarek oraz Pan Paweł Nowojowski, którzy musieli odpowiadać na wcale niełatwe pytania naszych uczniów. Wykazali się oni sporą wiedzą na temat nie tylko wędkarstwa karpiowego, ale także znajomością budowy ciałarekinów oraz dużym poczuciem humoru. Dziękujemy i mamy nadzieję, że udało się zaszczepić w naszych uczniach chęć wędkowania. Całe nasze wędkarskie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc, zaangażowanie, poświęcenie i dobre serce wielu osób oraz firm blisko związanych z tematem wędkowania. Jak mówi stare powiedzenie: „odrobina dobroci okazana jednemu człowiekowi jest więcej warta niż cała miłość do ludzkości”. My taką dobroć otrzymaliśmy i dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy przekazać ją dalej. Dlatego chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Łukaszowi Kosibie Prezesowi PZW Koło Miasto Gorlice, Panu Krzysztofowi Dobkowi z Bieckiej Grupy Karpiowej Sazan oraz Wędkarzom z Happy Carp Team Ewelinie Lepie, Krzysztofowi Dobkowi oraz Maćkowi Jabłońskiemu za objęcie Honorowym Patronatem naszego przedsięwzięcia i ufundowanie pucharów.

Dziękujemy także naszym sponsorom – przyjaciołom biblioteki za ufundowanie wspaniałych nagród. Wszystkie sprawiły, że na twarzach naszych uczestników zagościł uśmiech. To dzięki Wam nagrodziliśmy wszystkich uczestników obydwu konkursów, nie tylko tych z miejscami na podium. Pozwolimy sobie tutaj przedstawić naszych przyjaciół biblioteki:

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Łapanowie mgr Dorota Twaróg

Gabi S.C. - Krzysztof Czyż, Piotr Sobinek oraz Łukasz Koziński

Magazyn Karp Max - Jarosław Mroczek

Kuter Port Nieznanowice - Manager Teres Żylska

ART-SYSTEM - Andrzej Gogłuska

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Łapanowie mgr Dorota Twaróg

ENGLISH CLUB - Agnieszka Obrał-Stanak

Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łapanów mgr Wioletta Nowojowska

NiceGrav - Helena Sotoła

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i czekamy nierpliwie na kolejną edycję !!!